Niebieski wieloryb, Blue Whale Challenge - internetowe wyzwanie, które zabiło już ponad 130 osób, to nie jest miejska legenda, ale poważna sprawa, którą interesują się rosyjskie cybersłużby. Jak podaje portal Izvestia, "grupy śmierci" polują na zagubionych nastolatków w Bułgarii, Rumunii, Polsce i na Węgrzech.

Wywiad z Darią Abramowicz na temat "Niebieskiego wieloryba" >>

Niebieski wieloryb zbiera śmiertelne żniwo

Uczestnicy wyzwania biorą udział w 50 próbach zlecanych przez "opiekuna", które doprowadzają je do załamania nerwowego i ostatecznie samobójstwa. Przed śmiercią ofiary publikują w sieciach społecznościowych wizerunek wieloryba. Pod koniec lutego dwie rosyjskie uczennice w wieku 15 i 16 lat skoczyły z dachu budynku w miejscowości Ust-Ilimsk. 15-latka, która skoczyła w Krasnojarsku, została ciężko ranna. W podobnym czasie 14-latka w miejscowości Chita w pobliżu Mongolii rzuciła się pod pociąg.

Dziennikarze portalu izvestia.ru zajęli się głębiej sprawą i doszli do przerażających wniosków. W Rosji ponad 200 tys. internautów użyło hasztagów, który wskazują na chęć popełnienia samobójstwa. Są pisane cyrylicą, a przekładając je na alfabet łaciński, brzmią następująco: #f57, #f58,#f53, #domkitov, #tihiydom, #morekitov. Pojawiają się też angielskie #BlueWhalechallenge i #wakemeupat4am.

F57 to nazwa jednej z "grup śmierci". Jej administrator Philip Budeykin został zatrzymany w listopadzie 2016 roku za podżeganie do samobójstwa. Przebywa na obserwacji psychiatrycznej.

Na popularnym portalu VKontakte (odpowiednik Facebooka) znaleziono prawie 10 tys. grup, w których używało się słów "Blue Whale". Część z nich została zablokowana właśnie za podżeganie do samobójstwa.

Specjaliści ostrzegają, że "opiekunowie" prowadzący z dzieckiem grę psychologiczną, są bardzo profesjonalni. Żeby ułatwić sobie "zabawę" i zwiększyć zasięg tragedii często stosują boty, które automatycznie podpowiadają ofiarom następny krok. Wystarczy przetłumaczyć tekst na obcy język i już łatwo łapać ofiary w innym kraju i na innym portalu społecznościowym.