Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ważne skróty


  

Szkoła Podstawowa nr 21 im. Karola Miarki w Rybniku

''

CHOINKA SWIATECZNA na Stylowi.pl

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia składamy
najszczersze życzenia: zdrowia, miłości,
szczęścia i wszelkiej pomyślności.
Niech ten czas spędzony w gronie najbliższych
będzie dla Was momentem odpoczynku
i wytchnienia od codziennych obowiązków.

SUKCES NASZEGO UCZNIA

Miło nam poinformować, iż MIŁOSZ MYŚLIWIEC, uczeń klasy 8a, zakwalifikował się do III – ostatniego etapu Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego .

Miłoszowi serdecznie gratulujemy !  Życzymy wytrwałości w przygotowaniach i kolejnego sukcesu !

Utopek

Utopki (abo utopce) to taki stwory, kiere zamiyszkiwały ślōnskie stawy. Były szpetne, mokre i nie szło szczimać ich rybigo smrodu, a kożdy sie ich boł… Ale jako rychtig wyglōndały… narysowały dziecka z 4 a i 4b na edykacyji regiōnalnej. Kto doł rady to przeczytać, tyn może se łobejrzeć zdjyncia w galerii. 

"Mała książka - wielki człowiek"

W ramach tegorocznej edycji kampanii społecznej Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek” na początku listopada nasi uczniowie klas pierwszych otrzymali prezent - wyprawkę czytelniczą.
W skład wyprawki wchodzą:
• książka „Pierwsze abecadło,
• broszura „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” (zafoliowana razem z książką),
• materiał pomocniczy „Kreatywny alfabet”.
Projekt organizowany przez Instytutu Książki, został przygotowany z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Jednocześnie przypominamy rodzicom i opiekunom o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka.
Więcej informacji w linku poniżej
www.wielki-czlowiek.pl/darmowe-ksiazki-dla-pierwszoklasistow-rusza-kolejny-etap-ogolnopolskiej-kampanii-mala-ksiazka-wielki-czlowiek/

Święto Niepodległości

 

 

Zbliża się kolejna, 102 rocznica odzyskania niepodległości. W 1918 roku Polacy na nowo stworzyli Polskę. Kraj, który wcześniej nosili jedynie w sercach. Ojczyzna bowiem, w sercach się zaczyna. Naród przetrwa, jeżeli rodzina i szkoła nauczy swoje dzieci, jak być Polakami.

 Nasi przodkowie potrafili wykorzystać szansę, którą stworzyła historia. Gdy skłócone państwa zaborcze - Rosja, Prusy i Austria - nawzajem się wykrwawiły w wyniku I wojny światowej, nie były już w stanie przeszkodzić w odrodzeniu Polski.

 W październiku 1918 r. rozpoczął się proces wyzwalania ziem ojczystych spod obcej przemocy. Powstało kilka ośrodków władzy. Potrzebny był człowiek, który potrafiłby je zjednoczyć i stworzyć jeden, centralny rząd. Taką postacią okazał się Józef Piłsudski. 11 listopada 1918 r. przejął władzę nad wojskiem, wkrótce przekazano mu resztę uprawnień. Został Naczelnikiem Państwa. Po ponad stuletnim okresie zniewolenia przez zaborców, Polska odzyskała upragnioną wolność i znowu pojawiła się na europejskiej mapie. Po ponad stuletnim okresie walk i zaborów – wreszcie upragniony pokój we własnym domu, we własnej Ojczyźnie. Naród jednoczył się, a w szkołach, na uczelniach i w urzędach znów słychać było język Polski.

 Niestety, Polacy krótko cieszyli się niepodległą ojczyzną. Dwadzieścia jeden lat później dostali się pod hitlerowską i radziecką okupację. Wbrew prawu międzynarodowemu nasze terytoria zostały ponownie anektowane a naród pozbawiony suwerenności na kolejne kilkadziesiąt lat.

 Dopiero w 1989 roku, po odrzuceniu komunistycznej ideologii, Polska wróciła na mapę demokratycznych państw Europy. Państw, których obywatele decydują sami o sobie.

Ojczyzna pielęgnowana w sercach Polaków znów stała się niezależnym i dumnym państwem. Państwem, które ponownie trzeba było organizować, nadal budować, rozwijać i chronić. W kraju dokonywały się demokratyczne przemiany, Polskę opuściły obce wojska a w wymiarze symbolicznym – na głowę białego orła powróciła korona.

 Dzieje naszej Ojczyzny, to rzadko dni szczęśliwe i spokojne. Niech nasza burzliwa historia będzie przestrogą i nauką na przyszłość. Dbajmy wspólnie o naszą Ojczyznę, aby już nigdy to, co najgorsze, nie przydarzyło się nam i naszym dzieciom. 

Obchodźmy Święto Niepodległości, aby zawsze o tym pamiętać!

 

Konkurs fotograficzny

Biblioteka szkolna w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zorganizowała dla swoich czytelników konkurs fotograficzny „Z książką Ci do twarzy".

Konkurs miał na celu popularyzację czytelnictwa i roli książki w naszym życiu oraz  rozwijanie zainteresowań i pasji fotograficznych. Na konkurs wpłynęło 13 zdjęć, każde z nich jest wyjątkowe, wyraźnie na nich widać, że naszym Czytelnikom nie brakuje wyobraźni! Komisja nagrodziła następujących uczniów w dwóch kategoriach.
Klasy 1-3
1. miejsce – Emilia Bierza kl. 2b
2. miejsce – Oliwia Sczekała kl. 2b
3. miejsce – Kacper Dwojakowski kl. 1a
Klasy 4-6
1. miejsce – Mateusz Maślenik kl. 6b
2. miejsce – Amelia Gajda kl. 6c
3. miejsce ex aequo – Sara Storch i Zosia Szczyrba z kl. 4b.
Wszyscy uczestnicy otrzymują dyplomy i nagrody książkowe.
Zapraszam do obejrzenia prac konkursowych w Galerii

2 listopada dniem wolnym od zajęć

 Informujemy, że dzień 2 listopada jest dodatkowym dniem wolnym od zajęć dydaktyczno - wychowawczych.

Świetlica czynna w godzinach 7.00 – 16.00.

Pasowanie na Ucznia klas pierwszych

Dnia 16 października 2020 roku odbyło się Pasowanie na Ucznia klas pierwszych. W uroczystości wzięła udział klasa Ia i Ib wraz z wychowawcami oraz Pani dyrektor. Niestety w tych trudnych czasach uroczystość odbyła się bez obecności rodziców. Krótki program artystyczny poprowadziły uczennice z klasy VIIa oraz uczniowie z klasy IVa i b. Uczniowie klas I zaprezentowali swoje umiejętności oraz ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Pani Dyrektor pasowała każde dziecko z klasy pierwszej na ucznia poprzez dotknięcie jego ramienia dużym ołówkiem. Pierwszaki otrzymały pamiątkowe dyplomy i legitymacje szkolne.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.

Więcej artykułów…

  1. Głosowanie nad budżetem obywatelskim 2020
  2. Wycieczka do Pszczyny
  3. Życzenia z okazji Dnia Nauczyciela
  4. Harmonogram konkursów szkolnych i wojewódzkich

Realizowane programy